Kaasaegse ortodontia eesmärk on näo esteetilises plaanis parima hambumusvahekorra (oklusiooni) loomine ja selle stabiilsuse tagamine. Selle eesmärgi saavutamiseks on vajalik iga üksiku hamba krooni asetamine temale sobivasse asendisse parima funktsiooni ja esteetilisuse saavutamiseks.
Ortodondiga võib kohtuda juba siis, kui enamus piimahambaid on suhu lõikunud. Enamasti toimub esmane ortodontiline konsultatsioon 7-9 aastaselt.
Hammaste liigutamine toimub nii hammastele kinnitatud aparaatidega (quadhelix; lingvaalkaar; breketid jne), kui ka suust äravõetavate aparaatidega (plaataparaadid, aktivaatorid).
Olenevalt inimesest võib suus esineda ebamugavustunnet kuni valuaistinguni välja.
Kuna hammastele kinnitatud aparaadid jäävad suhu ravi algusest lõpuni, tekib tavaliselt probleeme ravi alguses. Peale esimesi ravinädalaid, kui kaob ebamugav võõras tunne suus, harjutakse ka oma väljanägemisega. Kindlasti on kergem, kui suudetakse oma probleemidest üle saada kergelt naljatades. Kui patsient kardab oma väljanägemist, siis võiks valida ravi alustamiseks aeg koolivaheaja või puhkuse alguses.
Ravi kestvus sõltub patsiendi vanusest ja diagnoosi keerukusest. Lihtsamate probleemide lahendamine võtab aega 8-12 kuud. Keskmine raviaeg on 1,5- 2 aastat.
Olenevalt aparaadist ja ravi perioodist on visiidid 4-8 nädalase vahega.
Jällegi sõltub vastus ravi keerukusest ja kestvusest. Kõige täpsema vastuse saab peale ortodondi konsultatsiooni ja kui on koostatud individuaalne raviplaan.
Breketid on ainult üks aparaatide grupp, mida kasutatakse ortodontias. Kõiki hambumusanomaaliaid pole võimalik korrigeerida ainult breketeid kasutades, seda eriti kasvavate laste puhul. Laste puhul on mõttekas ravi alustada muude aparaatidega ja hiljem, kui kõik hambad on suhu lõikunud, saame viimase korrigeerimise teha breketitega. Breketitega on otstarbekam korrigeerida hammaste asendi anomaaliaid siis, kui suhu on lõikunud enamus jäävhambaid, kuna ravi saab läbi viia ühes etapis ja väiksema ajaga.
Kui breketitega on plaanis korrigeerida suhu lõikunud lõikehammaste asendeid 7-8 aasta vanuses, siis ei saa välistada võimalust ,et hiljem (12-13a.) on vaja lisaks korrigeerida kaniinide ja premolaaride asendeid. Sellisel juhul tuleks ravi läbi viia mitmes etapis ja pärast lõikehammaste asendite korrigeerimist oleks otstarbekas breketid suust eemaldada ja vajadusel jätkata ravi siis, kui kõik hambad on suhu lõikunud.
Alustatakse esmakordse konsultatsiooniga,mille käigus küsitletakse ja vaadeldakse patsienti.
Siis järgneb diagnostika ja raviplaani koostamine.
Ortodontilise ravi 1. etapp.
Peamiseks komplikatsiooniks breketravi puhul on hambajuurte resorbtsioon. Sagedamini esineb see siiski täiskasvanud patsientidel. Suurem resorbtsiooni oht on trauma saanud hammastel. Küllaltki sagedane komplikatsioon on ka kaaries, kuna ravi kestvus on pikk , eriti lapsed ei suuda küllaldaselt pöörata tähelepanu hammaste hügieenile. Igasugune hammastele kinnitatud aparaat nõuab patsiendilt rohkesti hoolt.